AKİT TV HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 17.06.2022| Okunma Sayısı: 100

 

AKİT TV HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

 

 16 Haziran 2022 TARİHİNDE AKİT TV DE YAYINLANAN "GÜNE BAŞLARKEN" ADLI PROGRAMDA, 2019 YILINDA ANADOLU ADLİYESİNDE BİR DURUŞMA ESNASINDA ETEK GİYEN KADIN AVUKATIN, ETEK BOYUNU ÖLÇMEK İSTEYEN HAKİMİ PROTESTO ETMEK AMACIYLA, BAROMUZDA YAPILAN "ETEĞİME DEĞİL DOSYANA BAK" EYLEMİNE ait fotoğraflar kullanılmıştır.

 

EYLEME KATILAN MESLEKTAŞLARIMIZIN BACAKLARI SANSÜRLENEREK PAYLAŞILMIŞ VE AYNI PROGRAMDA ETEK GİYEN KADIN AVUKATLARIN ERKEK HAKİM VE SAVCILARI ETKİLEYEREK ADİL YARGILANMA HAKKINA ZARAR VEREBİLECEĞİ GİBİ CİNSİYETÇİ VE AHLAKDIŞI İFADELER KULLANILMIŞTIR., AYNI ZAMANDA MESLEKTAŞLARIMIZ, BAROMUZ VE TÜM KADINLAR HEDEF GÖSTERİLMİŞTİR.

 

1930 yılında belediye seçimleri ve 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı tanındığında dünya ülkeleri arasında başı çekerken, 2022 yılında kadın bedeni, kıyafeti, yaşam tarzı üzerine yapılan baskı ile mücadele etmek durumunda kalmaktan dolayı hicap duymaktayız.

 

Biz Türk Basınının tamamının bu bakış açısında olduğunu düşünmüyoruz ancak bir Basın kuruluşunun, halkın ve vatandaşın hakkını, kamuoyu yararını ve menfaatini korumak noktasında taraf olması gerekirken; cinsiyetçi söylemleri ve sahip oldukları ahlakdışı bakış açısını dışarı vuran yayınları ile hem kadın hem de çocukları hedef haline getiren Akit TV’yi kınıyoruz.

 

Yayında Kadın meslektaşlarımızın kıyafetlerinden etkilenerek karar verileceğini düşündüğünü ifade edenler, bize olduğu kadar bağımsız yargı mensuplarına da kabul edilemeyecek ithamlarda bulunmaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Bugün burada bu açıklamayı sadece hedef gösterilen bizler ve baromuz için değil kadınlar üzerinden yürütülen ve esasında cumhuriyetin temel ilkelerini hedef alan saldırıların tümü için yapmaktayız. Kadınların kıyafet seçimleri ,yaşam tarzları herhangi bir mecrada erkeklerin tartışabileceği, yorum yapabileceği bir konu değildir. İster uzun etek ister mini etek giyeriz ister tesettürle ister dekolteyle gezeriz. Nihayetinde nerede ne giyilmesi gerektiğini bilir ve BUNUN KARARINI BİZLER VERİRİZ.

 

12-17 yaşındaki kız çocukları ile evliliği öneren Akit TV’nin sahip olduğu ahlak anlayışı ortadır. Bu nedenle aynı zihniyetin, KADIN AVUKATLAR ÜZERİNDEN BAŞLAYIP TÜM YARGI MENSUPLARINI, kadınları, çocukları laik Türkiye Cumhuriyeti’ni HEDEF ALAN BU ÇİRKİN YORUMLARINA Çanakkale Barosu olarak izin vermeyeceğimizi ve tüm yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

 

                                               ÇANAKKALE BAROSU

 

10.08.2022
AV. SONER AYDIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.