24 OCAK TEHLİKEDEKİ AVUKATLAR GÜNÜ ​
Tarih: 24.01.2024| Okunma Sayısı: 234

 

24 OCAK TEHLİKEDEKİ AVUKATLAR GÜNÜ

 

Dünya genelinde avukatlara yönelen baskı ve saldırılara dikkat çekmek amacıyla her yılın 24 Ocak günü ''Tehlikedeki Avukatlar Günü'' olarak kabul edilmekte ve bir ülkede faaliyet gösteren avukatlara adanmaktadır. Geçmiş yıllarda birden fazla kez de Türkiye'deki avukatlara ithaf edilmiştir.


Ancak gelinen aşamada hala avukatlar haciz mahallerinde, adliye çıkışlarında ve ofislerinde sistematik olarak sözlü, fiili, hatta silahlı saldırılara maruz kalmakta, müvekkilleriyle özdeşleştirilip mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanmakta, tutuklanmakta, duruşmalardan atılmakta, göz göre göre ekonomik dar boğaza sürüklenmektedir...

Her zaman ifade ettiğimiz üzere avukata yönelen bu saldırılar esasen halkın hak arama özgürlüğüne, savunma hakkına, demokratik hukuk devletine yöneliktir.


Biz bağımsız savunmanın sesi, vatandaşın nefesiyiz!

Avukat tehlikedeyse hukukun üstünlüğü tehlikededir.

Avukat tehlikedeyse insan hakları tehlikededir.

Avukat tehlikedeyse yargı bağımsızlığı tehlikededir.

Avukatın ekonomik bağımsızlığı tehlikedeyse dezavantajlı kesimlerin yargıya erişim hakkı tehlikededir.


Çanakkale Barosu olarak mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılara baskı ve tehditlere rağmen, hukuk ve adalet mücadelemizi sürdürme kararlılığımızı yineliyor; dünyanın neresinde olursa olsun hak savunuculuğu yapan tüm meslektaşlarımızı selamlıyoruz.

14.06.2024
AV. HANDE KESKİN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.