6 ŞUBAT’I UNUTMADIK!
Tarih: 6.02.2024| Okunma Sayısı: 86

 

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde biri 7.8, diğeri 7.5 büyüklüğünde 11 kentimizi vuran depremlerin üzerinden tam bir yıl geçti.


Ülkemizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini alan bu depremler, on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden olmuştur.


Şüphesiz ki ülkemiz, dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır.

Ancak temel görevimiz depremle yaşayabilmeyi öğrenmek; yapılarımızı, konut ve ulaşım ağlarımızı depreme dayanıklı hale getirmek olmalıdır. Yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojinin imkanlarını kullanarak depremle ilgili tüm tedbirlerin alınması, kamu kurumlarının da bu bilinçle gereken denetimleri yaparak ülkemizin depreme hazırlıklı olmasını sağlaması gerekmektedir. Bizlerce Türkiye’nin en güzel kenti olan Çanakkale ilimizde de olası depremlere karşı tüm altyapı, bina, insan kaynağı, sağlık, eğitim, deprem sonrası hazırlık ve yeniden devam edebilmeye ilişkin tüm alanları kapsayacak şekilde devlet erklerinin öncülüğü ve kaynakları ile geniş katılımlı bir planlama çerçevesinde ilerlemenin ihtiyaç olduğu açıktır.


Bu vesile ile 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor; böylesine derin ve büyük çoğunluğu önlenebilir acıların dünyamızda ve ülkemizde bir daha yaşanmaması hedefiyle ülkemizde ve kentimizde tüm önlemlerin alınmasının önemini vurgulayarak, Çanakkale barosu olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

14.04.2024
AV. HANDE KESKİN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.