HAK İHLALLERİ ÇALIŞTAYI “TÜM BAROLARIN KOLEKTİF VE ETKİN MÜCADELİSİ” TEMASI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Tarih: 24.01.2023| Okunma Sayısı: 161

 

HAK İHLALLERİ ÇALIŞTAYI

“TÜM BAROLARIN KOLEKTİF VE ETKİN MÜCADELİSİ” TEMASI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi Yönergesi Gereği Altı Ayda Bir Gerçekleştirilen Merkez Olağan Toplantılarının 21-22 Ocak 2023 Tarihinde Ankara’da Gerçekleştirildi. Toplantıya Baromuz Avukat Hakları Merkezi Başkanı Av. Hakan Evirgen Katıldı.

 

Düzenlenen Toplantı da Tüm Katılımcıların Kendi İllerine İlişkin Bildirdikleri İhlal Başlıkları Üzerinden Gruplamalar Yapılarak, 8 Ayrı İhlal Başlığında Yuvarlak Masa Düzeneğinde Çalıştay Biçimine Geçildi. Her Masa Kendi İçerisinde Şiddet ve bir İkinci Konu Başlığı Üzerinden Sorunun Tariflenmesi, Sebepleri ve Çözüm Önerisi Üzerine Raporlama Yaptı.

 

Özellikle Şiddetle Mücadele Konusunda Kamuoyu Oluşturulması, Yurttaşlarda Farkındalık Yaratılması ve Cezaların Caydırıcı Şekilde Arttırılması İçin Mevzuat Değişiklikleri Yapılması Hususunda Öncelikli Bir Çalışma Yürütülmesi Tüm Çalışma Masalarının Ortak Çözüm Başlığı Olarak Tespit Edildi.

 

Toplantının ikinci günü, Çalıştay Biçiminde Oluşturulan 8 Ayrı Masa Raporunun Sunumu İle Başladı. Günün İkinci Yarısında İse Bölgesel Esasa Göre Masa Teşekkülleri Sağlanarak, Masa Koordinatörü Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri Kolaylaştırıcılığında Serbest Kürsü ve Forum Biçiminde Sürdürüldü.

 

Toplantı Kapanırken, Bir Sonraki Toplantı Tarihi ve Bu Tarihe Dek Gerek 21-22 Ocak 2023 Tarihli Çalıştay Sonuçlarının Yazılı Rapor Haline Getirilmesi, Gerekse de İllerden Gelecek İhlal ve Hukuksal Süreç Raporlarının Periyodik ve Sistematik Kayıt Altına Alınması İle İlgili Somut İş Bölümleri Yapıldı.

 

05.03.2024
AV. HANDE KESKİN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.