CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE GÖREVLENDİRİLEN MÜDAFİ VE VEKİLLERE YAPILACAK ÖDEMELERE İLİŞKİN 2024 YILI TARİFESİ HAKKINDA SÜRECE DAİR BİLGİLENDİRME
Tarih: 15.01.2024| Okunma Sayısı: 149

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE GÖREVLENDİRİLEN MÜDAFİ VE VEKİLLERE YAPILACAK ÖDEMELERE İLİŞKİN 2024 YILI TARİFESİ HAKKINDA SÜRECE DAİR BİLGİLENDİRME

 

Değerli Meslektaşlarımız;

 

Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere ilişkin 2024 Yılı Tarifesi, 13 Ocak 2024 tarihli ve 32428 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmış ve artış oranı, tarihinde İLK KEZ Adalet Bakanlığının sunmuş olduğu % 90 oranındaki artışın dahi çok altında bir artışla ortalama % 58,40 olarak belirlenmiştir. Tarifeyi belirleme yetkisi Adalet ve Maliye Bakanlığına ait olup, TBB’nin de görüşü alınır düzenlemesi mevcuttur.

 

CMK Ücret Tarifesi Kapsamında yapılan ücret artışı emeğimizin karşılığı olmadığı gibi günün ekonomik koşullarında kabulü de mümkün olmayan bir artış oranıdır. Söz konusu artış oranının değerlendirilmesi ve Barolar tarafından yapılması gereken eylemler ile ilgili olarak 13 Ocak Cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği ve Baro Başkanları grubunda yaklaşık olarak 5 saat süren bir zoom toplantısı yapılmıştır.

 

Söz konusu toplantıda CMK hizmetlerinin kapatılması da dahil olmak üzere bir çok eylem planı tartışılmış ancak; yapılacak ortak eylemin ne olacağı konusunda karar almak üzere 17 Ocak Çarşamba günü Türkiye Barolar Birliğinde Başkanlar toplantısının yapılması planlanmıştır.

 

Ancak bu süreç içerisinde üzülerek ifade etmek isteriz ki Başkanlar Grubunda yapılan Zoom toplantısı üzerine yapılacak eylemlerin belirlenmesi için Türkiye Barolar Birliğinde yapılacak toplantı ve ortak karar alınması beklenmekte iken bazı Barolarımızın ferdi olarak kararlar aldıkları ve uygulamaya koydukları görülmüştür. Bu bireysel kararların etki alanının gücü konusu ve “birlik olma” kararımıza rağmen biz ortak karar almayı bekleyen Baroları meslektaşlar nezdinde zorda bıraktığı ortadadır.

 

Meslek sorunlarımız ve mesleğimizin geldiği aşama bir meslektaşın dahi desteğini kaybetmemize izin vermeyecek noktada olup, birlikte ve güçlü bir eylem planının uygulanmadığı bir süreçte mesleğimiz için kalıcı kazanım elde etmemizin mümkün olmadığı açıktır.

 

Çanakkale Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu olarak daha önce 1 tam gün uyguladığımız ve önceki zamanlarda çeşitli şekillerde denenen CMK görevlendirmelerinin süreli ya da süresiz olarak kapatılması da dahil olmak üzere mesleğimizin onurunu korumak, meslektaşlarımızın haklarını savunmak adına her türlü kararı almaya hazır olduğumuzu, 15.01.2023 Pazartesi günü yapacağımız YK toplantısı ile başkaca yapabileceklerimiz noktasında Çanakkale Barosu özelinde alacağımız kararları duyuracağız.

 

Yine özellikle CMK yapan meslektaşlarımızın katılımı ile toplayacağımız Baro Meclisi ile hem meslektaşlarımızı bilgilendirme, süreci değerlendirme, görüş ve önerilerini almak üzere 16.01.2024 tarihinde meslektaşlarımızla bir araya geleceğimizi bildirmek isteriz.

 

Zira TBB yönetimi ve Baro Başkaları ile yapılan Zoom toplantısında alınan kararlar uyarınca tüm Barolarımız ile birlikte hareket etmek adına 17 Ocak Çarşamba günü Türkiye Barolar Birliğinde yapılacak toplantıda alınacak ortak kararlar için de 16.01.2024 günündeki “Baro Meclisi” toplantımıza katılımınız bizler ve mesleğimiz için önemlidir.

 

Siz değerli meslektaşımızın bilgisine sunarız.

 

14.04.2024
AV. HANDE KESKİN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.