KAMUOYUNA
Tarih: 9.11.2018| Okunma Sayısı: 1846

 

                        KAMUOYUNA

 

                        Yargıtay Başkanlığı tarafından yayınlanan; Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi ve Taslak Uygulama Tedbirlerinde İlke 3 Bölümünde yer alan Yargı, Yargı Sistemine Erişimi kolaylaştırılmalıdır alt başlığının son cümlesinde;

‘’MAHKEMELER AVUKATLIK YETKİSİ OLMAYAN UYGUN KİŞİLERİN MAHKEME NEZDİNDE TARAFLARI TEMSİL ETMESİNE İZİN VEREBİLİR.’’ önerisine yer verilmiştir.

                Bahsi geçen uygun kişi kimdir? Hangi kanuni dayanak ile Avukatlık Mesleğini icra edebilme kabiliyetine sahip olmuştur?  Avukatlık yetkisinin bu sıfatı taşımayan kişiler tarafından kullanılması açıkça Avukatlık Kanuna aykırı olup ve cezai yaptırımlara tabi iken Yargıtay’dan gelen bu paylaşım meslektaşlarımızı kaygılandırmaktadır.  

                 Avukatın kim olduğu unutulmamalıdır. Avukat, bağımsız savunmayı temsil etmektedir. Mesleğin mahiyeti, amacı ve kabul şartları kanunla belirlenmiştir.

                   Bildirgede uygun kişiler şeklindeki muğlâk ifade açıklanmalı, Kanuna açıkça aykırı bu öneri, metininden çıkarılmalıdır. Bu hususla ilgili tüm adımlar Çanakkale Barosu tarafından hassasiyetle yakından takip edilecektir.

 

                                                                                            ÇANAKKALE BARO BAŞKANLIĞI

 

14.06.2024
AV. HANDE KESKİN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.